Yatay Sondaj Nedir?
Boru sürme olarak da adlandırılan yatay sondaj işe özel makineler ile kara ve demir yolları, dere, gölet, bahçe, parklar vb. yapıların altından istenilen kodlarda yatay delgi yapılarak içerisine çelik veya HDPE boruların sürülmesi işidir. Boru sürme işi çeşitli tekniklerde yapılabilmekte olup firmamız “Yönlendirilebilir Yatay Sondaj”, “Auger Boring/Boru Sürme (Helezon)”, “Boru Çakma/Keson” ve “Kaya Delme” işlerini gerçekleştirmektedir.

Yönlendirilebilir Yatay Sondaj

Yönlendirilebilir Yatay Sondaj Sistemi, açık kazı yapmadan boru ve kabloların toprak altına döşenmesidir. Çalışmanın her aşamasında dedektör marifetiyle yeryüzünden takip edilebilmekte ve bu sayede yeraltında bulunan mevcut yapılara ve şebekelere zarar vermeden istenilen noktalardan giriş ve çıkış yapılabilmektedir.

Auger Boring/Boru Sürme (Helezon)

Bu sistem çelik boruların içine yerleştirilen burguların hem boruyu yatayda ilerletip, hem de içindeki toprağı boşaltan bir sistemdir. Hat boyunca borular ve burgular birbirine eklenerek ilerlemekte iş bitiminde ise içerdeki burgular geri çekilir istenen boşluk elde edilmiş ve boru döşenmiş olur.

Yatay Sondaj’ın Faydaları

Gürültü veya çevre kirliliği yaşanmaz. Maliyet ve zaman konusunda fayda sağlar. Yüzey açma ve kapatma zaman ve para maliyeti ortadan kalkar. Su boruları, doğalgaz boruları, elektrik ve telekom boru ve kabloları rahat, gürültüsüz, ucuz ve kısa zamanda döşenebilir. Üst zemindeki bina, ağaçlar, kaldırımlar, yollar, su yatakları ve diğer varlıklar yer altında yapılan yatay sondaj çalışmasından etkilenmez. Park ve bahçeler bozulmaz, yollar için asfalt veya kaplama yenilemesi gerekmez.

Çalışma Alanları

Demiryolları ve karayollarının altından elektrik, doğalgaz, içme suyu ve kanalizasyon hatlarının (100 mm – 2000 mm) geçirilmesi ve yenilenmesi.

HADİ! BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

ÜCRETSİZ KEŞİF VE DANIŞMA